Poměrně rychlou a snadnou úpravou můžete mírně vylepšit kontrast panelových měřáků v rámečku Standard a menších.
Veškerá tato měřidla jsou vyráběna v Číně masovou produkcí a v tomto procesu nikdo nemá čas se zabývat maličkostmi a detaily. Jednou z takových věcí je ochranná fólie na displeji. Ta je dodávána už výrobcem segmentovek. Firma, která osazuje desky, tyto displeje jen hromadně zapájejí. Pak se osazené desky dostanou v procesu k nějaké nekvalifikované pracovní síle, která je vmáčkne do rámečku. Hotový výrobek možná ještě někdo otestuje. A pak se to přes různé distributory a prodejce dostane až k vám.
Na displeji zůstala přilepena ochranná fólie, která je tam zbytečná, protože součástí každého rámečku je i tenké ochranné plexisklo. To má dvě strany, má být matnou stranou umístěno vně a lesklou stranou dovnitř (k displeji), aby neodrážela vnější světlo. Pokud je plexi vloženo obráceně, je to špatně – občas dostaneme takovou výrobní sérii (asi zaučují nové lidi z rýžových polí). Displej má matný povrch, ale ochranná fólie je obvykle lesklá. Jejím sloupnutím se nebude vnější světlo tolik odrážet a displej bude více kontrastní, protože jeho světlo nebude muset pronikat další vrstvou.
Fólie jsou na všech měřidlech: třímístných, čtyřmístných, pětimístných, dvouřádkových, …
Snížení jasu
Tuto úpravu lze využít i obráceně – když vám připadá, že displej moc září. Sežeňte si (například v papírnictví) nějakou matnou nepříliš průhlednou samolepicí pásku a displej přelepte třeba i několika vrstvami. Tím snížíte jas displeje.
Úprava jasu elektricky
Někteří elektronici po mně chtějí schémata měřáků, domnívají se, že si jas “nějak” upraví elektricky. To u těchto typů měřáků není možné, protože displeje běhají v multiplexu a řízení jasu je obvykle přes PWM, aby výrobci nemuseli k displeji připojovat rezistorová pole – šetří tím výrobní náklady.
Bohužel, žádná schémata nemám, ani výrobci mi je neposkytují (nechtějí poskytovat). Občas si nějaký bastlíř dá tu práci a podle plošného spoje s osazenými součástkami nakreslí schéma. Hledejte tedy na Internetu.
Mechanická práce
Pro vlastní vyjmutí osazené desky z rámečku si vemte tenké ploché páčidlo, v nouzi postačí malý kapesní nůž. Osobně pro tyto operace používám jako páčidlo filatelistickou pinzetu, protože má na kraji tenké čelisti, které se dále zesilují v podélném směru (mají určitou tuhost) a jsou tedy pro takovou práci vhodné. Páčidlo vpíchněte mezi desku a rámeček, ten zapruží a desku na jedné straně vyloupnete ven. V rámečku je totiž z obou bočních stran malý obdélníkový otvor, do kterého zapadne tvarový výstupek na desce plošných spojů. Tím deska v rámečku drží.
Kdyby se vám nedejbože stalo, že to s páčením přeženete a rámeček by vám prasknul, prodáváme samostatně i náhradní rámečky.