Rozebrání aku-bloku 300Ah

Stručný návod a upozornění co vás čeká, pokud se rozhodnete akublok 300 Ah rozebrat na jednotlivé články.

Poslední dobou otázka “Jak jde rozebrat akublok 300 Ah?” patří mezi velmi časté.

Já na ní odpovídám: “Jde to, ale blbě.”

“Dobře, ale máte nějaké fotky?”

“Nemám, ještě jsem se k tomu neprokousal.”

Stejně to některé zarputilé bastlíře neodradí a pod vidinou získání velkého množství článků s reálnou kapacitou 1500 mAh za cenu asi 10 Kč/článek se mermomocí chtějí do rozebrání pustit.

Tak teď (říjen 2022) jsem konečně vyhrabal fotky, které jsem nafotil už před časem (léto 2022). Ještě jsem naposledy k tomuto tématu investoval trochu času a doplnil je nezbytným komentářem. Tedy čtěte:

Jak je akublok zkonstruován

Celý blok je sestaven ze 185 ks článků EVD 2000 mAh, které mají reálnou kapacitu kolem 1500 mAh. Všechny jsou spojeny paralelně. Po dvou (resp. po šesti) jsou sdruženy a společně zanýtovány mezi dva hliníkové pláty. Blok neobsahuje žádnou elektroniku.

Postup rozebrání

Doporučuji před započetím práce vybít blok na rozumnou úroveň, například na 3 volty, aby v jednotlivých článcích nebyla ničivá energie.

Poté odloupnete z každé strany plochý černý plastový kryt, který je k hliníkovým plátům na několika místech přilepen silikonovým lepidlem – proto to jde dobře.

Akublok Li-Ion 300 Ah - 1
obr. 1 – Akublok Li-Ion 300 Ah – takto ho od nás dostáváte

Jak je vidět na následujícím obrázku, na hliníkových plátech zůstalo lepidlo. To byla ta velmi jednoduchá část. Teď vás čeká to nejhorší: odvrtat spoustu nýtů, které drží dvojice/šestice článků.

Ještě než začnete s odvrtáváním a máte spadeno na vrtačku upnutou na stojanu, musíte zapojit hlavu. Zkontrolujte, zda je podložka, na kterou budete pokládat aku-blok, vodivá nebo nevodivá. Při bastlířském nadšení a v záchvatu horlivosti můžete snadno zapomenout na to, že i vrtačka je kovová, a vrták je taky kovový, … A za chvíli vám může být divné, že ten vrták nějak divně topí a je celý červený. Proto si na základnovou desku stojanové vrtačky raději položte třeba kus dřevotřískové desky nebo nějakou jinou nevodivou desku.

Akublok Li-Ion 300 Ah - 2
obr. 2 – Akublok Li-Ion 300 Ah – hliníkový plát a tisíc nýtů

Na této detailní fotografii je dobře vidět množství nýtů a sem tam nějaký ten šroubek. Vyplatí se udělat malý přípravek, takovou vrtací šablonu, kterou zaklesnete vždy do sousedních čtvercových otvorů a uprostřed budete mít vodicí otvor pro vrták, kterým odvrtáte nýt.

Akublok Li-Ion 300 Ah - 3
obr. 3 – Akublok Li-Ion 300 Ah – detail plátu s nýty

Poté co odvrtáte všechny nýty a vyšroubujete pár šroubů, půjde odloupnout hliníkový plát. Pak se vám naskytne tento pohled.

Akublok Li-Ion 300 Ah - 4
obr. 4 – Akublok Li-Ion 300 Ah – stav po odloupnutém hliníkovém plátu

Detail dvojic článků seskupených do šestice je už pak hračka rozebrat. Nabodované pásky můžete buď odtrhat nebo odstříhat s nějakým delším koncem, pokud se je chystáte nějak spájet do menšího bloku.

Akublok Li-Ion 300 Ah - 5
obr. 5 – Akublok Li-Ion 300 Ah – detail šestice spojených článků

Budete-li články odtrhávat, stačí nýty odvrtat jen z jedné strany. Pokud budete potřebovat články i s nabodovanými pásky, musíte celou proceduru opakovat i z druhé strany akubloku.

Na závěr přeji hodně štěstí a také opatrnosti.

Upozornění

Pokud nemáte dostatek zkušeností s bateriemi, zejména pokud jste začátečník, do rozebírání se vůbec nepouštějte. Pracujete se koncentrovanou energií a při drobné neopatrnosti může dojít ke zkratu a k následnému požáru. Veškerá manipulace je na vaše riziko. Ještě: rozebírání provádějte v nehořlavé místnosti a pak Bůh s vámi.

Jakmile zasáhnete do akubloku, přicházíte o záruku. My vám ho prodáváme funkční a odzkoušený/otestovaný, tak jak je celý, neporušený.

Poděkování

Na tomto místě bych rád poděkoval staršímu aktivnímu elektronikovi J.Š., který se do rozebírání pustil a přinesl mi k nafocení částečně rozebraný akublok spolu s tipem na přípravek pro vrtání. Díky tomu se teď můžete kochat nad fotografiemi. Já sám bych se do rozebírání bloku asi nikdy nepustil.

Odkazy

Související produkty v našem eshopu