Powerbanka 24V s kapacitou 6Ah

Konstrukce powerbanky 24 V pro baterie/akumulátory 18650 v konfiguraci 2P6S. Při osazení články 3000 mAh má výslednou kapacitu 6 Ah.

Nejedná se o stavební návod, ale jen jen letmý popis mojí konstrukce pro inspiraci ostatním.

Na základě spokojenosti s konstrukcí a následným užíváním powerbanky na 12 V jsem si postavil tuto na 24 V.

Powerbanka 24V 6Ah
Powerbanka 24V s kapacitou 6Ah

Účel

Před časem jsem prodával tyto LED lišty 10 W, se jmenovitým napájecím napětím 24 V DC. Pro svoji osobní potřebu jsem si jich pár nechal a nainstaloval v chatičce, která je mimo dosah elektrické rozvodné sítě. Bylo potřeba udělat nějaké pohotové napájení, protože solární panely budu instalovat až za čas.

Úvaha přes stavbou

Komerčně prodávané 24V powerbanky mi připadaly pro moji potřebu nevhodné, protože jsou těžké, rozměrné a drahé. I když by sice stačily nějaké dva 12V gelové akumulátory, ale jak jsem zmínil, olovo je opravdu těžké a není dobré ho zcela vybíjet úplně do mrtě – po několika takových cyklech rychle ztrácí kapacitu (už jsem to zažil).

Sám obchoduji s články 18650, ty vizuálně ošklivé nechci zas tak moc prodávat (ani se slevou, protože pak vypadám jako vetešník), i když jsou elektricky v pořádku. Naskytla se tedy příležitost využít tyto baterie jako stěžejní prvek pro stavbu powerbanky. Abych mohl kombinovat různé kapacity akumulátorů, které mi zbyly, bylo potřeba kvůli dobíjení samostatných baterií udělat celý blok velmi snadno vyjímatelný. Bylo tedy nutné najít krabičku/pouzdro se snadno otevíratelným víkem, částečně nárazuvzdornou (kvůli cestování) a pružnou (kvůli vyjímání bloku s bateriemi), poloprůhlednou (abych mohl dát dovnitř voltmetr) a o takové velikosti, do které by se vešlo dost baterií 18650 včetně držáků.

Konstrukce

Byla vybrána krabička K501, do které se vejdou dvě vrstvy baterií 18650. Použil jsem větší oboustrannou bastldesku, kterou jsem přistřihnul, aby se vešla do pouzdra. Bastldesku jsem z obou stran osadil vícenásobnými SMD pouzdry pro 18650, které jsem kvůli bezpečnosti částečně podlepil kaptonovou páskou. Ploché vývody SMD bateriových držáků jsem musel přistřihnout, aby se na šířku do krabičky vešly. Prostředek horního patra jsem nechal volný, aby víko krabičky kvůli tvarové západce šlo zavřít. Volný prostor po stranách západky jsem využil pro servisní 7pinový konektor XH2.54mm (kvůli kontrole stavu článků občas připojím Cellmeter), pro voltmetr a pro vypínač k voltmetru. Na boční stranu desky jsem umístil vedle dva napájecí konektory 5,5×2,1 v provedení SMD, protože na prokovené desce velmi dobře drží. A také silový konektor XT60.

x
Powerbanka 24V – pohled zdola
x
Powerbanka 24V – pohled shora

Výstup není nijak elektricky ovládán, je zapojen přímo na bateriový blok. Vypínač jsem připojil jen k voltmetru, abych mohl za provozu sledovat stav powerbanky, a mohl jsem ho jako jediný spotřebič kdykoliv vypnout. Abych náhodně o vypínač nezavadil nebo při převozu se někde sám v bedně nezapnul, jsem ho vestavěl dovnitř pod víko.

Nejvíc práce dalo přesné vypilování tří obdélníkových otvorů pro napájecí konektory do boku krabičky. Po předcházejících zkušenostech se zkratovým proudem akumulátorů jsem vše uvnitř raději propojil silnými vodiči se silikonovou izolací. Kvůli mé roztržitosti při častém vkládání baterií jsem si do bateriových držáků vlepil barevné samolepky, které reprezentují polaritu baterií.

Vyndat celý vnitřek powerbanky (celý blok i s bateriemi) je otázkou asi dvou tří sekund. Na spodek krabičky jsem dal tenkou bílou pěnovou výstelku (tato fólie se používá k balení), aby baterie seděly “měkce” a vymezila se tím celková výška zástavby v krabičce. Baterie dobíjím pak doma jednou za čas v profesionálních nabíječkách Liitokala (možná je také časem začlením do sortimentu).

x
Powerbanka 24V – osazená články 18650

Možné vylepšení

  • Powerbanka neobsahuje žádné jištění. I když je z mého pohledu pro daný účel powerbanka bezpečná, stálo by možná za to, dát na výstup nějakou pojistku, například 10 A. Prostor pro ní je uprostřed horního patra.
  • Pro jednodušší dobíjení by se dal umístit dovnitř nějaký nabíjecí modul. Rovněž by se dal využít prostor uprostřed horního patra.

Závěr

Jedinou nevýhodou celé stavby byla její pracnost. Celková cena mě netrápila, protože pro součástky jsem si došel do skladu, navíc baterie (jak jsem zmínil výše v úvaze) bych asi jinak neprodal. Kdo má levný přísun baterií 18650 (např. z rozebraných notebooků), budiž mu to jako inspirace ke stavbě vlastní powerbanky.

Odkazy

Související produkty v našem eshopu

x
Powerbanka 24V – komplet s voltmetrem
(sami vidíte, že je zrovna plně nabito)