Jak poslepu poznáte, že máte v zapojení chybu?

Osadíte desku, připojíte zdroj, …

… zavřete oči a ucítíte kouř.

(Součástky pak budou mít uhelné prázdniny.)

Můžete namítnout, že se vám to stát nemůže, protože máte zdroj s proudovým omezením. Já ho mám samozřejmě taky. Ten podtitulek měl spís být:
Osadíte desku, připojíte baterii, … a nastražíte svůj čuchový senzor …

Moje osobní zkušenosti

Sice jsem nejprve tento článek zařadil do kategorie Humor, ale pak jsem o tom ještě přemýšlel, že pro začínající elektroniky by mohly být přínosné moje vlastní kouřové zkušenosti.

Jak o sobě dala vědět malá powerbanka (1)

Na oboustranné bastldesce jsem si postavil malou powerbanku se třemi 18650. Pro baterie jsem použil trojitý držák s pružinkami (pro tři články v sérii), který jsem přilepil oboustrannou samolepkou. Na okraj desky jsem připájel několik napájecích konektorů 5,5×2,1 mm v provedení SMD, aby pěkně držely. Výsledkem je přenosných 12 V. Potud vše OK.
Praktické používání fungovalo asi týden. Při jednom testování jsem do napájecího konektoru připojil kablík, na jedné straně napájecí konektor, na druhé straně krokodýlky. Kabel byl nějaký tužší a krokodýlky se nějak sesmekly k sobě. Najednou kouř z kabelu a z pružinek držáku. Byla to jen vteřinka. Pružinky po prudkém ohřevu průchodem zkratového proudu ztratily pružící schopnost. Jejich barva po zchladnutí byla taková modro-černá. Když jsem to diskutoval s jedním zákazníkem v prodejně, ten mi říkal, že se mu stalo něco podobného a pružinky se mu dokonce protavily skrz plastový bateriový držák 🙂 to byla docela potěšující informace, protože jsem zjistil, že nejsem jediný tele.
Vzal jsem si ponaučení – od tém doby stavím tyto malé powerbanky s bateriovými držáky do DPS, které nemají pružinky, ale plechové kontakty. Tyto držáky mají jen tu nevýhodu, že se musí na straně spojů propojit. Navíc dávám k powerbankám vypínač, jako indikace zapnutí mi slouží čtyřmístný voltmetr LED.

Jak o sobě dala vědět malá powerbanka (2)

Na oboustranné bastldesce jsem si po zkušenostech (1) postavil malou powerbanku se třemi 18650. Pro baterie jsem použil tentokrát trojitý držák do DPS, který jsem zespodu na desce propojil do série. Výsledkem je tedy opět nádherných přenosných 12 V.
Jak mám na stole furt takový elektronický (ne)pořádek, položil jsem při bastlení powerbanku na změť drátků, nůžek a pinzet. Najednou ucítím vůni tavené izolace. Naštěstí zavčasu odhaleno. Od té doby konstrukce na bastldeskách podlepuji izolepou. Poté co jsem začlenil do sortimentu kaptonové pásky, používám raději ty, protože jsou houževnatější a navíc tepelně odolné.

Poučení

Nebezpečí se neskrývá v napájecích zdrojích, ale v bateriích. Je v nich koncentrovaná energie bez regulace výstupního proudu, takový džin v lahvi, kterého stačí jen vypustit a je malér. I taková obyčejná 18650 dokáže nadělat pěknou neplechu. Stejně jako já to prosím nepodceňujte. Mám z baterií respekt od té doby, co jsem rozstříhával obyčejnými nůžkami jeden aku-blok (viz krátký odstavec dole na stránce zde). Ale asi mi to Vesmír potřebuje neustále připomínat, pravděpodobně proto, abych byl furt ve střehu 🙂 Dávejte fakt bacha.

Dovětek

Klasická izolace má tu výhodu, že při přetížení je cítit, pokud jste na blízku. Nevýhodou je, že při déle trvajícím přetížení se speče, což pak může způsobit vážnější problémy (sekundární zkrat). Kabely se silikonovou izolací mají docela výdrž a tak můžou být pro některé výkonové aplikace vhodnější, protože dočasné přetížení jim nevadí.