S přicházející zimou a bezvadnou energetickou politikou našeho státu jsem si připravil pár otázek na zamyšlení.
Motto: Politici, kteří NIKDY skutečně nepracovali, nemůžou vést smysluplně stát, obzvlášť ne v krizi.
Podnětné otázky
- Máte připraveny scénáře co budete dělat, když bude výpadek (blackout) na delší dobu (třeba týden)?
- Máte doma nějaký náhradní (záložní) zdroj elektřiny?
Jsou to velké baterie, solární panely, větrná turbína, benzinový generátor nebo jejich kombinace? - Jste schopni ostrovního provozu? (Některé solární invertory jsou schopné jen provozu souběžně s napájecí sítí.)
- Pojede vám plynový kotel nebo plynový sporák, když nepůjde elektřina? (Vyzkoušeli jste si to?)
- Máte duplicitní elektrický rozvod elektřiny? Dáváte přednost rozvodu 12 V nebo 24 V? Víte proč není vhodný rozvod 5 V = USB?
- Jaká všechna zařízení vám na tento rozvod fungují? Osvětlení, notebook/tablet, páječka (!!!), přenosný laboratorní napájecí zdroj, miničerpadlo na vodu, …
- Máte někde místo, kde budete moci z tohoto rozvodu dobíjet i malá zařízení? Čelovky, mobily, jednotlivé baterie (např. 18650), malé powerbanky nebo velké bateriové bloky?
- Používáte pro tento účel spolehlivé zlacené konektory (například XT60)? Jste zajetí na jeden typ nebo více typů různých konektorů (máte adaptéry na jejich vzájemné propojení)?
- Vlastníte spolehlivé přenosné powerbanky (5 V USB nebo 12/24 V)? Máte změřené jejich vlastnosti nebo věříte čínským wattům?
- Jste schopni si z palubní sítě automobilu dobít vše potřebné nebo váš automobil v nouzi využít jako záložní zdroj energie?
- Máte zmapované energetické toky v domácnosti, kolik vám co žere nebo třeba kolik potřebujete slunečního svitu k dobití powerbanky?
Časem tento článek určitě ještě doplním o nové postřehy – napíšu to jako pokračování vždy s konkrétním zaměřením na určitou oblast.
Někdy v budoucnu popíšu svoje zkušenosti s provozem mimo elektrickou rozvodnou soustavu. Jsem elektronik, takže u mě nehrozí, že bych si večer svítil mžouravými svíčkami, i když je dobré je doma taky mít 🙂