Digitální voltmetr nefunguje

Častá chyba laiků při zapojení digitálního měřidla do nabíječky.

Poslední dobou se mi množí reklamace na digitální voltmetry nebo kombinovaná měřidla (voltmetr + ampérmetr).

Jak taková reklamace vypadá?

Do kamenné prodejny přijde zákazník a stěžuje si: “Ten váš voltmetr nefuguje. Když ho připojím na baterku, tak ukazuje normálně, ale když ho dám do nabíječky, ani se nerozsvítí. A přitom když to zkontroluju multimetrem, napětí tam evidentně je!”. Diskuzí obvykle zjistím, že má trafo, za ním jsou zapojeny nějaké plechy a oba fousy jsou vyvedeny na výstupní zdířky.

Tak to bylo setkání s laikem, který má jen mlhavou představu o elektrice. Divili byste se, takových lidí je docela hodně. Začínám vysvětlovat rozdíly mezi střídavým, usměrněným střídavým a vyfiltrovaným usměrněným napětím.

Proč se měřák nerozsvítí

Usměrněné nevyfiltrované napětí kolísá (50x nebo 100x za sekundu podle toho zda je tam jen dioda nebo usměrňovací můstek) mezi nulou a plným napětím. Multimetr to změří, protože má vlastní napájení. Ale digitální panelový měřák je napájen obvykle z měřeného napětí, které nesmí kolísat k nule. V měřidle je sice malý kondenzátor na vstupu, ale ten slouží k tomu, aby se vstupní stabilizátor v měřidle nerozkmital, nikoliv aby vyhladil vstupní pulzní napájení.

Řešení

Za usměrňovač je nutné zapojit dostatečně velký elektrolytický kondenzátor, který usměrněné napětí ještě vyfiltruje (vyhladí). Pak se měřák rozsvítí.

Kondenzátor musí být dimenzovaný minimálně na dvojnásobné napětí, které změříte multimetrem, protože multimetr na stejnosměrném rozsahu měří průměrnou hodnotu napětí. Napěťové špičky, které jsou o něco vyšší, by jinak prorazily kondenzátor, a zbytek aby byla nějaká ta rezerva.

Jakou kapacitu má mít kondenzátor? No co největší, v nouzi třeba 1000 µF (1G = lidově 1 giga), když seženete 10 000 µF (10G = lidově 10 giga) bude to lepčí. Říká se: na 1 ampéru proudu dejte 1 giga. Takže máte-li nabíječku, která dává 5 A na výstupu, dejte nějakých 5 giga (vyrábí se 4G7 = 4700 µF).