Tester součástek TC1 a čínské padělky

Na přelomu roku 2018/2019 jsme po vytrvalém naléhání našich zákazníků začali dovážet také testery součástek, mezi jinými také TC1. I když jsme napoprvé narazili na jednoho z lepších dodavatelů, stejně jsme se nevyhnuli padělkům – lidově: čínským fejkům.

Tento článek byl již dříve zveřejněn na eshopu, ale vzhledem k nové koncepci technických článků jsem ho přesunul sem na ELEKTRO.

Tester elektro součástek TC1

Trocha historie

Všechny testery, které prodáváme, ESR-T4 + GM328A + TC1 + LCR-T7 mají nejspíš německé kořeny na mikrocontroller.net. Do hromadné výroby těchto špičkových open-source konstrukcí se pustil (jak jinak) jeden čínský výrobce/vývojář. Teď bude řeč spíš o TC1, ale je platná obecně. Tento čínský vývojář rozjel výrobu založenou na kvalitních součástkách. A jak lze v Číně očekávat, o pár měsíců později jeho průmyslovější konkurence (nebyla to jen jedna firma) celé jeho snažení opráskla. Jen s tím rozdílem, že použila levnější a méně kvalitnější součástky a jemně upravila zapojení (aby to tolik nestálo). Výsledkem byla asi poloviční cena oproti původní. S těmito nekvalitními výrobky zaplavila celý trh. Pokud si TC1 koupíte přes jakýkoliv čínský server nebo americký eBay, můžete si být na 95 % jisti, že dostanete fejk, který je z vnějšku zcela nerozeznatelný od toho kvalitního.

Testery TC1 v naší nabídce

Jak jsem již v úvodu zmínil, začali jsme i my kupovat naivně tyto testery (naštěstí u relativně seriózního dodavatele). Asi ve druhé dodávce se nám stalo, že asi jedna čtvrtina testerů nefungovala tak jak měla, a u další dodávky to byla už třetina. Do té doby jsme nic netušili, že i tyto testery jsou vyráběny ve dvojí kvalitě. Vysvětlení přineslo až rozebrání několika kusů (viz níže ve Fotogalerii). To bylo smutné zjištění.

  • V jedné dodávce jsme dostali dvě různá provedení testerů (dvojí kvalita).
  • Téměř všechny originální testery fungovaly dobře.
  • Fejkové testery – menší část z nich byla vadná a větší část dobrá, ale asi třetina z nich se vrátila od našich zákazníků prostřednictvím reklamací.

Takže pokud rozebráním testeru zjistíte, že máte padělek (fejk), neznamená to automaticky, že je vadný (špatný)- Pokud funguje tak jak má, máte štěstí, že jste zrovna narazili na dobrý kus.

Originální testery

Na podzim roku 2019 jsem vynaložil docela velké úsilí k tomu, abych našel toho původního (značkového výrobce). Pomohlo mi, že jsem v minulosti chodil asi rok na čínštinu. Nicméně komunikace byla komplikovaná, musel jsem zapojit i svého ruského přítele a psali jsme si přes překladač, páč Číňan neuměl anglicky. Než jsme stačili vše dohodnout tak do toho přišel koronavirus a jeho oblast uzavřeli. První dodávku se podařilo zrealizovat až v průběhu dubna 2020. Dřív to nešlo, protože i on byl vázán na subdodavatele, kteří ještě v březnu nefungovali (mnoho čínských továren bylo v karanténě). Mezitím nám zvednul cenu o necelých 20 % a také kurz dolaru poskočil z 22 na necelých 26 Kč/USD. Nové testery dorazily v polovině května 2020 a jsou tedy asi o 150 Kč dražší.

V této první přímé dodávce jsme prověřili všechny testery TC1 a T7 (viz poznámku), odhalili jsme jen jeden vadný kus – to bylo velmi dobré zjištění Namátkou jsme rozmontovali několik kusů a vše se zdá být v pořádku. Jen baterie měla o chlup menší kapacitu (místo původních 850 mAh jen 700 mAh a byla připájena místo připojením přes konektor).

*) Poznámka: Úplně všechny testery, které prodáváme (ESR-T4/GM328A/TC1/T7) testujeme na součástkách, zda měří správně. Jako součástku nejčastěji používáme ověřený bipolární tranzistor nebo MOSFET. Běžně tak činíme (ověřujeme funkčnost všech testerů) od jara 2019. Od května 2020 si tedy můžete být jisti, že dostanete originál TC1.

Fotogalerie – aneb jak poznáte fejk

Navenek nepoznáte vůbec nic – vypadají zcela shodně (krabičky vyrábí patrně stejná fabrika).

Typicky mají fejky Li-Pol baterii třetinové/poloviční kapacity oproti originálu. Jak ukazuje fotografie rozebraných testerů z roku 2019, originál měl 850 mAh, fejk 350 mAh. Použití baterie s mnohem menší kapacitou představuje pro masovou výrobu největší úsporu.
Základní deska testeru TC1 má odlišné provedení. Originál nese v levém horním rohu označení: T7-PLUS V0.1, má také v pravém horním rohu logo s ochrannou známkou (zakroužkováno modře) a u procesoru velkou kulatou stříbrnou samolepku CE. To u fejků pochopitelně chybí 🙂 V oblasti levého dolního rohu je plošný spoj zcela odlišně koncipován a patrně se elektricky liší (zapojení generátoru pro měření Zenerových diod je jiné).

Tester TC1 - fejk a originál z roku 2019
Tester TC1 – fejk a originál z roku 2019 (kliknutím zvětšíte do nového okna)
Tester TC1 - originál z roku 2020
Tester TC1 – originál z roku 2020 (kliknutím zvětšíte do nového okna)

Problémy s fejky

Problémů je celá řada, jsou nejvíce diskutovány na této stránce:

Nejčastěji jsme se setkali s těmito:

  • Tester najednou zcela umře. Nepomůže ani odpojení baterie a její opětovné připojení.
  • Tester po očuchání součástky ukáže místo správného symbolu součástky symbol připojené baterie. Nic jiného už nedokáže.
  • Po změření součástky se tester nedokáže sám vypnout. Musí se vypnutí vynutit dvojitým stiskem tlačítka a ten stisk prostě nejde jen tak popsat, je potřeba to v určitou chvíli zkusit. Doprovodným problémem je, že po dobití se tester zakousne tak, že tomu pomůže jen jedna věc – otevřít tester a na moment odpojit baterku. Tyto nesprávně fungující testery jsme kdysi už při příjmu zboží rozeznali, protože měly zcela vybité baterie, nejspíš od toho jak se při dopravě o sebe mlely, tak se asi náhodně zapnuly a nedokázaly se samy vypnout.

Závěr

Tento článek vznikl jako zákaznická osvěta, abyste si uvědomili jakým problémům musíme při objednávání zboží z Asie denně čelit a co vše děláme pro to, abychom udrželi kvalitu našeho zboží na vysoké úrovni.

Pokud jste zvyklí si objednávat zboží z Asie sami, držíme vám palce a přejeme hodně štěstí. Stejně tak jako když volíte z hlediska ceny třeba pofidérní prodejce z Aukra, kteří jen posunují krabice a jejich technické znalosti jsou na bodu mrazu 🙂

Testery TC1 a T7

Ptal jsem se výrobce na rozdíl mezi TC1 a T7. Dostal jsem tuto stručnou odpověď, kterou jsem upravil do srozumitelného tvaru:
TC1 je sice o chlup pomalejší než LCR-T7, ale zase má o chlup větší displej.

Rozebráním jsem zjistil, že procesorová deska je stejná, liší se jen modul displeje a velikost/tvar LiPol baterie. Rozdíl je tedy jen vizuální, záleží tedy na vás, jaký design vám přijde sympatičtější.

Aktualizace 2021

Přibližně od poloviny roku 2021 mají oba dva testery identický vnitřek, i co se týče velikosti displeje. Liší se jen vizuálně barevným provedením potisku na krabičce.

Aktualizace 2022

Cena výrobce stoupá, oba testery jsme museli zdražit o 100 Kč/ks.

Přesto, že cena stoupá, velikost baterie (kapacita mAh) se neustále zmenšuje. Všichni zkrátka šetří, kde se dá, protože cena baterií Li-Pol stoupá. Jak nečekané, že 🙂

Odkazy

Související produkty v našem eshopu

Další informační zdroje