Tester ESR‑T4 a jeho možné vylepšení

Tester součástek ESR-T4 je nejrozšířeným a patrně nejoblíbenějším typem u nás. Sami jsme jich prodali více než tisíc. Článek se zamýšlí nad výměnou stabilizátoru za modernější typ.

Tester elektro součástek ESR‑T4
Tester elektro součástek ESR‑T4

Já sám tento tester používám, a to velmi často. Nejen na předvádění zákazníkům v prodejně a na radioburzách, ale i v soukromí při bastlení. Rozhodně ho používám více než jiné typy testerů, které prodávám, i když mají více funkcí a barevný displej.

Poruchovost

Za dobu intenzivního používání (od roku 2018) se mi žádný tester nepodařilo odkouřit – ani doma, ani ten co mám v prodejně, dokonce ani ten co vozím po radioburzách. Jediné co mi odešlo bylo tlačítko, které jsem musel v roce 2021 vyměnit u testeru, který sebou vozím po radioburzách.

Občas mi přestávala nějak fungovat páčka na objímce, ale to se mi podařilo nečekaně snadno opravit – viz níže.

Možné vylepšení

Stabilizátor

Pokud používáte tester s lithiovými články například Li-Ion 18650 jako to mám já, tak vás spotřeba trápit nebude. Nicméně většina elektroniků tester napájí z 9V baterie, protože se pěkně vejde do pouzdra z plexiskla. Záleží jakou 9V baterii zrovna máte, tedy jak dlouho při běžném používání vydrží.

Použitý stabilizátor 78L05 (v pouzdru SOT-89) má typickou vlastní spotřebu asi 6 mA, což je asi třetina až čtvrtina spotřeby testeru. Nabízí se tedy možnost ho vyměnit za méně žravý typ. Výrobci dokonce nabízejí CMOS verze, které mají vlastní spotřebu (Quiescent Current) v řádu desítek µA. Komerčně se takovéto prvky s nízkou spotřebou nazývají Low Power nebo MicroPower.

Tester elektro součástek ESR-T4 - stabilizátor
Tester elektro součástek ESR-T4 – stabilizátor 78L05

Dalším aspektem pro výběr stabilizátoru může být limit baterií. Pokud použijete dvě Li-Ion, které jste líní dobíjet, tak můžou mít v mírně vybitém stavu třeba 2× 3 V = 6 V, a přitom budou mít ještě docela velkou proudovou rezervu. Podobný problém budete řešit, rozhodnete-li se napájet tester ze čtyř tužkových baterií 4× 1,5 V = 6 V. Standardní stabilizátor běžně sežere 2 až 3 V, takže klesá-li vstupní napětí níže, klesá také napětí za stabilizátorem. Proto byste měli hledat stabilizátor s velmi malým úbytkem, tedy variantu označovanou jako Low Drop, která je schopna pracovat i s úbytkem například 300 mV (podle typu), takže napájecí napětí může poklesnout třeba na 5,5 V a přesnost testeru zůstává stejná.

Jak z předchozího vyplývá, ideálním řešením je stabilizátor, který umí obojí = Low Power + Low Drop. Tyto stabilizátory se vyrábějí, dají se sehnat (nejsou tak běžně dostupné jako 78L05 – navíc si musíte dát pozor, aby byly v pouzdrech SOT-89/SOT-223), a také nejsou úplně nejlevnější (stojí desítky korun).

Našel jsem tyto typy – výčet není úplný,
pro srovnání je na prvním místě v tabulce standardní stabilizátor 78L05:

Typ Výrobce PDF Charakteristika Uin Udrop Iq
78L05 standard 30 V 2 V 6 mA
MC78LC50 ON Very Low Drop + Micropower 12 V 30 mV 1.1 µA
MCP1701A Microchip Low Drop + Micropower 10 V 380 mV 2 µA
LT1121-5 AD Low Drop + Low Power 20 V 300 mV 1 mA
LP2950-5.0 ON Low Drop + Low Power 30 V 380 mV 1 mA
LM2931-5.0 TI Low Drop 26 V 200 mV 5 mA
LM2936-5.0 TI Low Drop + Low Power 40 V 200 mV 1 mA
LE50 ST Low Drop + Low Power 20 V 200 mV 1 mA
LF50 ST Low Drop + Low Power 40 V 100 mV 2 mA
Tester elektro součástek ESR-T4 - stabilizátory
Stabilizátory – zapojení vývodů

Stabilizátor LM2936 od Texas Intruments se mi jeví jako nejvhodnější, protože napětí na vstupu může být až 40 V, odolává snad dokonce i špičkám +60/–50 V. Spotřeba kolem 1 mA a minimální rozdíl napětí do 0,2 V (Dropout Voltage). Vyrábí se v pouzdru SOT-223 (některé typy, které jsem v seznamu uvedl, se v pouzdru SOT-89/SOT-223 vůbec nevyrábějí).

Jeden můj zákazník (V.K.) mi poslal detail desky testeru s vyměněným stabilizátorem za typ MC78LC05:

Tester elektro součástek ESR-T4 - stabilizátor MC78LC05
Tester elektro součástek ESR-T4 – stabilizátor MC78LC05

Objímka

Tester má osazenu levnou objímku čínské výroby. Není bohužel příliš kvalitní.

Po čase mi začala vypadávat páčka. Byl jsem z toho nervní a nechtělo se mi měnit celou objímku, protože ji vypájet z prokovené desky by byla pěkná pakárna. Pak jsem přišel na to, že stačilo jemně utáhnout šroubky na objímce a ta začala fungovat normálně dál. Pár zákazníků mi hlásilo, že po intenzivním používání se jim skutečně objímka ochodila tak, že ji museli vyměnit.

Řešením je použití originální TEXTOOL z produkce 3M. Ve své době měly dokonce zlacené svorky – to byl dokonalý kontakt. Jen to mělo jednu mouchu – objímka stála (možná ještě stojí) kolem 600 Kč. To je asi dvojnásobek co celý tester. A tak při problémech s upínáním součástek je rychlejším a levnějším řešením koupit nový tester součástek 🙂 nicméně to zde uvádím pro perfekcionisty jako možné vylepšení, které podstatně zvýší spolehlivost testeru.

Jeden zákazník mi také k objímce napsal, že když mu začala blbnout, tak do objímky natrvalo vložil další objímku (jako patro) a funguje dál bez nutnosti vypájet tu původní.

Displej

Jednou jsem dokonce uvažoval, že ho vyměním za větší typ, protože jsem na jedné radioburze viděl asi dvakrát větší monochromatické displeje 128×64 pixelů s bílým podsvícením, ale pak z toho z časových důvodů sešlo.

Krabička

Do jedné pražské průmyslovky jsem dodal několik testů ESR-T4, pak za mnou na prodejnu přišel jeden pedagog a ukazoval mi pěknou krabičku z 3D tiskárny, která byla koncipována tak, že se do ní vešly dvě 18650 a testovací plošky pro SMD součástky byly přijemně přístupné. Byl jsem docela nadšen invencí designéra, dokonce jsem jeden čas uvažoval, že bych je “3D tisknul” a prodával, ale rovněž pro nedostatek času jsem to vypustil z hlavy.

3D modely krabiček pro tester ESR-T4:

  1. vodorovná
  2. nakloněná pro 18650
  3. nakloněná s externím napájením
  4. vodorovná s banánkovými zdířkami
  5. pro Li-Pol s nabíjecím modulem

Krabička typu 1 není zcela identická té co jsem osobně viděl, tato vypadá velmi podobně, jen má jinak očíslované vývody. Ta co jsem měl v ruce měla jen jednu řadu čísel a byla vyrobena z poloprůhledného plastu, možná to byla typu 2, už si to zas tak přesně nevybavuji. Důležité bylo, že víko doléhalo shora přesně na desku spojů a tak nehrozilo, že SMD součástka sklouzne někam dovnitř 🙂

Krabička pro tester ESR-T4
Krabička pro tester ESR-T4 (typ 1)

Odkazy

Související produkty v našem eshopu

Články