Test baterií Li-Ion 18650 s úžasnou kapacitou

Test kapacity několika baterií Li-Ion 18650 zakoupených přes Aliexpress. V tabulce uvedeny skutečné, reálně změřené hodnoty kapacity (mAh).

Už roky prodávám baterie, nové i použité, které proměřuji. To co naměřím tak bez přikrášlení napíšu do popisu.
Existují však naivkové bez technického ducha, kteří jsou chytří jen tak, jak je chytrý jejich mobil: “Proč bych si měl od Hezkého Dne koupit zastaralou baterii 2000 mAh za 40 Kč, když za tu samou cenu můžu mít moderní baterii z Aliexpressu s kapacitou asi pětkrát/desetkrát větší?” Moje obvyklá reakce na podobné kreténské připomínky je: “Tak si to tam kupte. Hodně štěstí!”. Odbornou technicky zpracovanou odpověď najdete v tabulce níže.

Test

Na poslední řádku tabulky jsem jen pro porovnání zařadil výše jmenovanou baterii z mojí nabídky, zejména kvůli údajům o vnitřním odporu a hmotnosti. Fotogalerie měřených baterií je níže na stránce.

Značka
Barva
Uváděná
kapacita
Skutečná
kapacita
Vnitřní
odpor
Hmotnost
UltraFire
žlutá
9800 mAh 883 mAh 53 mΩ 31 g
UltraFire
modrá
9800 mAh 1047 mAh 42 mΩ 33 g
Dolidada
žlutá
15000 mAh 370 mAh 54 mΩ 24 g
GTF
oranžová
9900 mAh 351 mAh 65 mΩ 24 g
UltroFite
červená
6800 mAh 361 mAh 55 mΩ 25 g
Daveikala
světle zelená
9800 mAh 731 mAh 46 mΩ 30 g
Daveikala
tmavě zelená
9800 mAh 788 mAh 46 mΩ 30 g
SkywolFaya
černo-zelená
9800 mAh 411 mAh 61 mΩ 24 g
FiJiLa
černá
19900 mAh 381 mAh 93 mΩ 24 g
EVD *)
fialová
2000 mAh 2015 mAh 15 mΩ 44 g

*) Těchto baterií jsem měl několik várek, většinou z rozebraných použitých nebo vyřazených akupacků. Konkrétně tato baterie, kterou jsem proměřoval, pocházela s akupacku, který byl sice snýtován, ale montér zapomněl předtím baterie sbodovat. Takže akupack několik let ležel, baterie nebyly nikdy v provozu, já jsem jen akupack rozebral na jednotlivé články.


Pro daný účel jsem na Aliexpressu vybral v březnu 2023 různé baterie s podezřele vysokou kapacitou. Doba dodání byla asi dva měsíce, protože baterie nejspíš nešly běžnou leteckou přepravou kvůli bezpečnostnímu riziku. Měření proběhlo v polovině května 2023.

Použité měřicí přístroje

Testování bylo provedeno nabíječkou Liitokala Lii-600. Nejprve byly baterie zcela nabity na 4,2 V a pak vybity na 2,6 V funkcí DISCHARGE proudem 500 mA. Změřená kapacita po vybití, kterou ukázala nabíječka, byla zapsána do tabulky.

Tato nabíječka sice také disponuje orientačním měřením vnitřního odporu baterií, ale tomu moc nevěřím, proto jsem pro změření nabitých baterií použil osvědčený profesionální tester baterií a miliohmetr YR1035+. Údaje byly zaokrouhleny na celé miliohmy.

Baterie jsem zvážil na zlatnické váze s maximální váživostí 200 g s rozlišením 0,01 g. Výsledky byly zaokrouhleny na celé gramy.

Možné námitky

Pro fundované posouzení by bylo potřeba proměřit více kusů jedné značky a měření opakovat.
Měřicí přístroje by měly být zkalibrované a měly by mít certifikaci/atest.

Testované baterie Li-Ion 18650
Testované baterie Li-Ion 18650

Praktické poznámky

Dalo by se říci, že hmotnost baterií Li-Ion je úměrná kapacitě. Proto pro rychlé posouzení relevantní kapacity stačí baterii potěžkat v ruce. Zdá-li se příliš lehká a navíc při ťuknutí vydává pouzdro divně zvonivý zvuk, je kapacita velmi malá.

Kapacita při nabíjení/vybíjení

Jak jsem pokusničením zjistil, rozdíl kapacity mezi nabíjením a vybíjením je kolem 5 %. Patrně záleží i na velikosti proudu, tedy kolik napumpované/vypumpované energie se přemění na teplo. Tyto testy jsem neprováděl cíleně a dávám to sem jen tak, že jsem si tohoto rozdílu při testování baterií všiml, protože když jsem ty baterie vybíjel, tak jsem je pak poté zase nabil. Testy byly také uskutečňovány chvíli po sobě. Je možné, že po delším časovém odstupu bude účinnost baterií o ještě něco menší, třeba o nějaké to samovybíjení – záleží na kvalitě baterií.

Závěr

Proti progresivistickým aktivistům a ekoteroristům, kteří nám plánují radostné zelené zítřky, je potřeba se bránit faktickými argumenty. I když pochybuji, že číslům v tabulce budou rozumět, protože si běžně pletou ampéry s voltama (takovéto zákazníky jsem skutečně zažil).

Čínští prodejci uvádějí na čínských serverech jen čínskou kapacitu, pojednávám o ní v článku: Čínské watty.

Je zajímavé, že téměř většina “výrobců” těchto rebrandovaných baterií uvádí za názvem dokonce R v kroužku, nejspíš aby to vypadalo jako důkaz, že se jedná o seriózní firmu 🙂 Asi tou největší hvězdou mého testování byla baterie FiJiLa s nepřekonatelnou kapacitou 19900 mAh = Super moderní baterie = Doporučeno čtyřmi blbci z pěti 🙂

Někteří Číňani jsou hrozně mazaní. Aby vydělali o korunu víc, neváhají vochcat výrobek tak, že nebude fungovat (nebo jen tak napůl). Mám s tím vlastní zkušenosti. Mějte to stále na paměti.

Potřehy z Číny

Jako jedna z nejkvalitnějších baterií 18650 je považována Panasonic NCR18650B. Internetový trh to bere jako příležitost a tak můžete koupit mnoho fejků. Na čínských serverech je možné dokonce koupit samotnou samosmršťovací bužírku (izolační trubičku) s identickým potiskem (samozřejmě dostanete tam i s jinými potisky, třeba i s vlastním). Bužírka se dá navléknout na “svlečený” článek a mírným teplem zatavit. Můj dojem je, že pokud tyto baterie nemáte od relevantního dodavatele, není vůbec jisté, zda se skutečně jedná o Panasonic, i když tak na první pohled vypadají. Tyto bužírky mi pomohl najít můj známý, obrázky jsou zde jen pro pobavení.

Fotogalerie smršťovaček

Takovéto a podobné smršťovačky (s potiskem) nikdy prodávat nebudu, nechci se podepisovat na klamání zákazníků. Záměrně tu na ně ani nenajdete odkazy. Po čase jsem začlenil do sortimentu barevné bužírky bez potisku, protože i mě se stane, že poškodím izolaci na článku, olepuji to pak kaptonovou páskou. Zároveň jsou takové izolační bužírky užitečné pro ostatní bastlíře, že by si mohli dělat různobarevné sady baterií.

Smršťovačky pro Li-Ion 18650 - 1
“Originální” smršťovačky – Panasonic, Sony, LG, Samsung
Smršťovačky pro Li-Ion 18650 - 2
“Originální” smršťovačky – Panasonic
Smršťovačky pro Li-Ion 18650 - 3
“Originální” smršťovačky – Sony, Makita