V této čtvrté části miniseriálu o nabíjení zveřejním pro inspiraci obrázek upraveného akupacku spolu s doprovodným popisem.
Řada lidí nechápe, proč si powerbanky stavím sám, když je dnes možné si je koupit hotové za pár šupů. No protože jsou nespolehlivé, neefektivní a především nedělají to co chci já.
Každý elektronik je tvůrčí silou. Je jedno, zda je začátečník nebo profesionál. Prostě tvoří něco co se nedá koupit, ať už je to jednoduché nebo složité. To je vlastnost téměř každého elektronika – tvůrčí Duše. A teď víte co máte uvnitř sebe taky, je to jedna z nejcennějších věcí co máte.
Akupack
Jen pro inspiraci jsem vybral jeden z mých akupacků, abych na něm dokumentoval co s ním dělám a proč. Vše se stručným popisem a několika obrázky. Čtěte prosím až do úplného konce.
Charakteristika
Jedná se Akupack 6S (6× 18650) továrně sbodovaný z článků Tenpower ICR18650-20SG s kapacitou 2000 mAh. Nabíjím ho na 24,6 V proudem 0,5 A. Vstupní/výstupní konektor DC 5,5×2,5 mm.
Příprava baterií
Pokud mám jakýkoliv sbodovaný akupack nebo ho sestavuji ze samostatných baterií, VŽDY věnuji maximální péči stejnorodosti baterií. Sebemenší odchylka se časem znásobí a může vést k fatálním důsledkům. Ideálně tedy baterie z jedné výrobní série. Baterie proměřuji vždy stejným principem (abych měl možnost porovnání) a musí ukazovat stejné výsledky (napětí/vnitřní odpor) s minimální odchylkou.
Úprava akupacku
Původní elektronika v packu byla odešlá. Pack (6S) jsem doplnil o novou prokovenou bastldesku se samostatnými body. Velikost bastldesky jsem si upravil. Na desku jsem umístil servisní konektor JST XH (7 pin) a vyvedl k němu všechny sekce. Všechny vodiče, které jsem použil, mají silikonovou izolaci. Ještě bych na desku rád dal tavnou pojistku, abych měl klid, kdyby náhodou něco.
Obrázek: původní pack (1) – připravuji
Konektor JST XH jsem koncipoval “nadvakrát”, abych desku mohl kdykoliv vyndat a provádět na ní úpravy a přitom nebyl připojený k bateriím “zaživa”. Strany konektorů jsem podle polarity označil červeně a modře, abych při experimentování neudělal nějakou chybku. Dobré vizuální značení vždy lepší než žádné.
Obrázek: akupack (4) zadeklovaný – připravuji
Balancér a omezovač
Jak jsem uvedl ve 3. dílu miniseriálu, balancér připojuji jednou za čas ke kontrole packu přes servisní konektor.
Omezovač zatím nedávám, ale jak bude akupack stárnout (5 a více let), je lepší o něm uvažovat. Nikdy nevíte, která baterie najednou odejde. Pokud se nepřeruší a jen bude mít výrazně nižší napětí vlivem náhlého samovybíjení (třeba o volt), při nabíjení nic nepoznáte a ostatní články pak můžete snadno přebít, pokud stav článků před i po nabíjení neověříte Cellmetrem (zvykněte si ho používat, velmi doporučuji).
Použité díly
- Li-Ion baterie 18650 Akupack 2000mAh
- Konektory JST XH 2.54 do plošného spoje
- Konektor JST XH 2.54 se silikonovými kabely
- Oboustranná bastldeska
Závěr miniseriálu
Cílem mého miniseriálu bylo jednoduše a srozumitelně vysvětlit principy používání a dobíjení lithiových akumulátorů spolu s příslušenstvím, které si i s minimální znalostí elektroniky můžete zkompletovat sami.
Pokud máte kvalitní baterie a budete se k nim slušně chovat (nabíjet i vybíjet), vydrží vám spolehlivě fungovat třeba deset let, zatímco ostatní vaši “chytrý” kámoši je budou měnit každé tři roky.