Cínové vlasy aneb bezolovnatá technologie v praxi

I v elektronice lze vymýt mozek bezolovnatou technologií. Někteří dokonce začali bezolovnatou pájku používat doma k bastlení.

Jako varování (abyste se vyhnuli chybám) jsem níže umístil pár odkazů. Agentura NASA dokonce vytvořila výzkumný tým, který se věnuje problematice cínových vlasů (Tin Whiskers), které rostou z neolovnatých povrchů.

Stačí si prolistovat dokumenty výzkumného týmu z NASA, podívat se na pár fotografií, pustit si nějaké to video a budou vám vstávat vlasy hrůzou na hlavě při pomyšlení co všechno se pomalu a skrytě s hmotou bez olova děje. Zajímavá je záložka “Whisker Failures“, kde dočtete o selháních způsobených metalickými vlasy (satelity, nukleární zařízení, …). Nemusíte umět anglicky, abyste tomu porozuměli, případně použijete překladač 🙂

Elektronici nejsou žádní blbci

Připadá mi, že Zákony jsou postaveny pro negramotnou masu (konkrétně mám na mysli Zákaz prodeje pájky s obsahem olova běžným lidem). Elektronici jsou vzdělaní lidé (ke své práci nebo k bastlení používají hlavu). Žádný elektronik nebude olizovat trubičkovou pájku s olovem nebo si ji kouskovat do polévky. Každý elektronik ví (i ten, který nemá IČO), že olovo je jedovaté, tak přeci nebude zahazovat nepotřebné desky se zapájenými součástkami do nedalekého rybníka. Já osobně je jednou za čas vozím do sběrny druhotných surovin. Je všeobecně známé, že je možné je bezplatně (na občanku) odevzdat ve Sběrném dvoře. Praxe sběru vysloužilých elektrodílů a elektrospotřebičů je zavedena v celé Evropě. Tak prosím berte tento můj odstavec jako malý povzdech nad tím, kam jsme se to v civilizované Evropě dostali.

Fotogalerie

Sem chci dát pár fotografií s českým překladem, abyste to viděli na vlastní oči. Co to může způsobit si asi dokážete představit sami.

Odkazy

Nejzajímavější dokumenty s fotografiemi

Abyste si mohli vyzkoušet bezolovnaný cín (pájku), zařadili jsme do sortimentu krátké smotky dlouhé 1 metr. Kupovat celé klubíčko nám přijde příliš masochistické 🙂